10 Naj… Wysokich Tatr


Naj… Tatr
Tatry są pasmem wysokich gór tworzących najwyższą i najbardziej na północ wysuniętą część olbrzymiego, bo 1200 kilometrowego, karpackiego półksiężyca. Turystów z całego świata zachwyca wyjątkowym skupieniem różnorodnych naturalnych form na stosunkowo małej przestrzeni. Tatry dzielą się na Zachodnie i Wschodnie. Najczęściej odwiedzane są Tatry Wschodnie, które składają się z dwóch odmiennych geomorficznych części: granitowych Wysokich Tatr z mnóstwem szlaków turystycznych i możliwością dojazdu oraz - z mniej dostępnych - wapiennych Tatr Bielskich.

Naj… Tatr Bielskich
Tatry Bielskie stanowią wyraźny 14-stokilometrowy wapienny grzebień. Naturalnie i wyjątkowo pięknie ukształtowany teren z typowymi kilkustopniowymi skalnymi galeriami był początkowo dostępny dla turystów ale dzisiaj jest rezerwatem przyrody. Jedyną turystyczną trasą, umożliwiającą bezpośredni kontakt z tym bajkowym światem, jest szlak dydaktyczny: Monkova Dolina - Przełęcz pod Kopą (kolor zielony). Punktem wyjściowym jest miejscowość Ździar. Swoją przyjazną atmosferę pod dominującymi szczytami Hawrania (2151,5 m) i Płaczliwej Skały zawdzięcza profesjonalnym usługom gastronomicznym i mieszkaniowym.

Naj… miast Wysokich Tatr
Specyficzny miejski kompleks wysokich Tatr tworzy 13 samodzielnych osad usytuowanych w przyjaznym leśnym środowisku. Administracyjna powierzchnia gminy Wysokie Tatry wynosi 35 979 ha obejmując również niegościnną skalną część Tatr. Dzięki temu gmina Wysokie Tatry jest najrozleglejszą na Słowacji. Najczęściej odwiedzanymi osadami przez turystów są Szczerbskie Jezioro, Stary Smokowiec i Tatrzańska Łomnica. Poszczególne osady łączy sieć dróg i linii kolejowych. Architektoniczną ozdobą są budynki z ozdobnymi balkonami, wieżyczkami i stromymi dachami. Oprócz hotelów i pensjonatów powstało tu wiele znanych sanatoriów.

Naj… atrakcji Tatr
Najwspanialszą atrakcją turystyczną jest wyjazd kolejką linową na pieszo niedostępny szczyt Łomnicy (2634 m.). Jest to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach. Nowoczesna kolejka linowa z kabinami o pojemności 15 osób w kilka niepowtarzalnych minut wywiezie Was z ruchliwego Skalnego Jeziora do królestwa ciszy. Nieco ponad 50 min. limitowanego pobytu w okolicach górnej stacji musi Wam wystarczyć na podziwianie z lotu ptaka majestatycznych Wysokich Tatr i ich okolic po słowackiej i polskiej stronie. Na szczycie znajdziecie oprócz małego baru również najwyżej położone stanowisko astronomiczne. Jeżeli zaproszenie się Wam się spodobało nie zapomnijcie zabrać ze sobą piękna pogodę.

Naj… tatrzańskich jaskiń
Bielska jaskinia kryje w sobie najbardziej tajemniczy świat. Jest to jedyna dostępna do zwiedzania jaskinia Tatr. Położona jest pod wschodnim grzebieniem Tatr Bielskich, w północnym stoku Kobylego Wierchu. Punktem wyjścia jest osada Tatrzańska Kotlina. Nie dajcie się zrazić 30-sto minutowym podejściem. Nagrodą jest zwiedzenie krasowej jaskini trasą o długości 1001 m. Na pewno Was zachwyci bogaty stalaktytowy wystrój z wielkimi komnatami w kolorze siwoniebieskich wapieni.

Naj… tatrzańskich szczytów
Spośród mnóstwa tatrzańskich szczytów wybija się najwyższy - Gerlach (2654,4 m.). Nie leży on jednak w głównym paśmie, ale jest jednym z pięciu wyraźnie odciętych wzniesień, wysuniętych na południe od głównego pasma. Wstęp na niego jest bardzo ograniczony. Można wejść na niego jedynie z górskim przewodnikiem. Wyprawy na szczyt z charakterystycznym kotłem na południowej stronie najczęściej prowadzą przewodnicy z Sliezkiego Schroniska. Początek trasy jest w Wielickiej Dolinie, potem tzw. Wielickim Żlebem. Zejście przewodnicy prowadzą Batyżowieckim Żlebem do Doliny Batyżowieckiej. Prymat wysokości nad pozostałymi tatrzańskimi szczytami potwierdził dopiero w roku 1838, na podstawie badań barometrycznych, jeszlawski leśnik Ludwik Greier. Do tego czasu do tytułu "najwyższy" pretendowały szczyty: Łomnica, Lodowy Szczyt i Krywań.

Naj… jezior
Najbardziej zachwycającą ozdobą tatrzańskich dolin są górskie jeziora. Najlepiej charakteryzuje je przypisywana im nazwa: "morskie oka". Wszystkie są pochodzenia polodowcego. Największym i najgłębszym jeziorem po stronie słowackich Wysokich Tatr jest Wielki Hińczowy Staw (powierzchnia 20,08 ha, głębokość 53,7 m.). Możecie go podziwiać przy wyjściu z Doliny Mięguszowieckiej. Największym jeziorem całych Wysokich Tatr jest Morskie Oko po polskiej stronie (34,9 ha, 51 m.). Najwyżej położonym jeziorem jest Modre Pleso (2192 m.). Znajdziecie je przycupnięte pod - dostępną do zwiedzania - Lodową Przełęczą, przy przejściu z Doliny Malej Zimnej Wody do Doliny Jaworowej.

Naj… wodospadów
Przyjemność dla oka, której nie można przegapić, stanowią huczące wodospady, spadające po charakterystycznych tylko dla Tatr skalnych progach. Dziką, niedostępną dolinę Nefcerka w zachodniej części Wysokich Tatr zdobi olbrzymia kaskada Wodospadu Kmetovego (80 m.). Ten najwyższy tatrzański wodospad można już usłyszeć, a częściowo też dojrzeć, podczas wchodzenia Doliną Koprową. Dostępne dla turystów i często odwiedzane są Wodospady Zimnej Wody w Dolinie Staroleśnej, olbrzymi wodospad w Doliny Zimnej Wody oraz wodospad Skok w Młynickiej Dolinie.

Naj… tatrzańskich ścian
Największą skalną ścianą w Wysokich Tatrach jest 900 m. wysoka, północna ściana Małego Szczytu Kieżmarskiego. Jest stałym wyzwaniem dla naszych i zagranicznych taterników. Szczególnie cenione są zimowe wejścia tą trudną ścianą. Turyści mogą ją podziwiać bądź ze schroniska przy Zielonym Stawie albo z jednokierunkowego szlaku (kolor czerwony) łączącego schronisko ze Łomnickim Stawem. Najpopularniejszą wspinaczkową ścianą jest legendarna Galeria Gankowa. Turyści mogą ją podziwiać z przełęczy Waga przy wchodzeniu na Rysy (2499,5 m).

Naj… niebezpieczeństw Tatr
Obiektywnie największym niebezpieczeństwem dla turystów poruszających się po wysokich partiach Tatr nie jest tyle skalny teren, ile zmiana pogody. Występuje ona często w lecie, podczas największego natężenia turystycznego ruchu. Nagłe, duże ochłodzenie w gorące dni bywa często połączone z burzami lub gradobiciem, nierzadko też z opadami śniegu. Wtedy romantyczna przechadzka może przerodzić się w dramatyczną walkę o przeżycie. To jednak może stać się tylko wtedy, gdy zlekceważycie choćby jedną zasadę bezpiecznego wędrowania po górach. Są one opublikowane w każdym turystycznym przewodniku.

Szczęśliwego powrotu z gór!

Spisz | Gemer | Liptów | Horehronie | Słowacki Raj | Wysokie Tatry | Niżne Tatry | Bielskie Tatry
Pieniny | Zamek Spiski | Kościół św. Jakuba | Zamek Lubowniański | Krasna Horka | AquaCity | Beszeniowa | Tatralandia | Vrbov | Wyżnie Rużbachy