W północnej części Kotliny Popradzkiej leży starodawne miasteczko spiskie Biała Spiska. Jego teren ograniczają na północnym zachodzie Tatry Bielskie, na wschodzie - Góry Lewockie. Miasto leży w nizinnej części kotliny, przez którą płyną tatrzańskie strumienie i potoki (od jednego z nich "Biela" pochodzi nazwa miasta).
   
Okolice miasta były zasiedlone już w epoce kamiennej, ale powstanie miejscowości jest datowane w połowie XII wieku. W XIII wieku, po najeździe tatarskim, osiedlili się tu koloniści niemieccy. Biała Spiska należała do najbogatszych miast spiskich, które w 1412 r. król Zygmunt dał w zastaw polskiemu królowi Władysławowi Jagielle, za kredyt w wysokości 37 tysięcy kop czeskich groszy. Zastaw trwał do roku 1772. W roku 1778 powstała tu fabryka konserw i gorzelnia, a w roku 1895 została wybudowana linia kolejowa do Popradu.
   
Romańsko-gotycki kościół św. Antoniego pustelnika pochodzi z lat 1263-1265, był później przebudowywany, a w roku 1720 zmieniono jego styl na barokowy. Dzwonnica z roku 1590 ma architekturę renesansową a budynek rzymskokatolickiej fary otrzymał ostateczny kształt w stylu klasycystycznym w roku 1817. Na rynku można zobaczyć późnorenesansowe i barokowe domy mieszczańskie z XVII-XVIII wieku. W Białej Spiskiej mieszkał i pracował lekarz Michał Greisiger, pionierski badacz prehistorycznego zasiedlenia i kultury ludowej regionu tatrzańskiego. Jego muzeum mieści się w budynku Biblioteki Miejskiej.
   
W późnorenesansowym domu z XVII wieku znajduje się, od 1964 roku, Muzeum fotooptyki Józefa Maksymiliana Petzvala. Tutaj narodził się ten słynny matematyk, fizyk, wynalazca aparatu soczewkowego.
   
W pobliżu Białej Spiskiej znajdują się atrakcje turystyczne, takie jak Kasztel Strażki, Zamek Lubownia, Jaskinia Bielska, spływ Dunajcem w Pieninach, zabytkowe miasta Kieżmark i Lewocza.